avant-garde

mindenek fenekestül fölforgatása! proletárhírek, cikkek, esszék a nemzetközi osztályharc állam- és tulajdon-ellenes frontjairól. (olvasd el az első, "casus belli" című bejegyzést!) ügyelj arra, hogy olyan helyről nézegesd az oldalt, ahol nehezen vagy azonosítható - netcafé, egyetem, nyilvános hozzáférések!!! (gondolj a mobilodra is!)

Címkék

Utolsó kommentek

Linkblog

HTML

két hónap hírei - 1.

2007.10.17. 16:06 | avant-garde | Szólj hozzá!

 

BANGLADES: AMIKOR ELROMLIK A MELLÉBESZÉLŐGÉP

(az ipari munkások rétege nem tűnt el, mint azt (főleg nyugati) firkászok állítják, hanem más tájakon kezdte újra a létezést és az ezzel járó harcot. tanulságos epizódok egy lezáratlan történetből...) 

augusztus 24.

augusztus 20-án, hétfőn a dhakai egyetemi campuson a focizó diákokat katonák bántalmazták, s ennek nyomán összecsaptak a felek, amiből elterjedvén országos méretű diáklázadás lett.

 

a kormányzati bocsánatkérések és a dhakai campusról való csapatkivonás ellenére az indulat tovább terjedt, és általánosabb tiltakozássá vált az ideiglenes kormány és a régóta tartó szükségállapot ellen. az érintett hat városban (dhaka, rajshahi, sylhet, csittagong, barisal, khulna) a hír keltekor kijárási tilalmat írt elő a rendőrség és a hadsereg. minden egyetem és főiskola bezárt, a rádiótelefonok forgalmát megbénították. az egész országban tüntettek és lázadtak a diákok, és “nagyszámú hétköznapi ember” (értsd: földühödött prolik) csatlakozott hozzájuk. futó csatákat vívtak a zsarukkal, sok magán- és “köz”-tulajdonú járművet rongáltak meg, megtámadtak rendőr-őrfülkéket, bankokat, magán- és közhivatalokat és boltokat. az összecsapások soán a tüntetők utcaköveket, botokat, barikádokat, tüzet és benzint alkalmaztak, torlaszokat emeltek a főutakon és a vasútvonalakon. a disznók könnygázt, furkósbotokat, vízágyút és gumilövedéket vetettek be, ami néhány száz ember sérülését okozta.

 

a kormány a “gonosz, felelőtlen erőket” és az “opportunista, rendetlen” tömegeket átkozta az “anarchiáért”. a b.b.c. hírei “nyomortelepek lakóit, boltosokat, riksahúzókat és üzletembereket” (?) említenek mint az összecsapások résztvevőit. a városba érkezőket, akik mit sem tudtak a kijárási tilalomról, a törvény őrei jól helybenhagyták.

 

bangladesben a diákok túlnyomórészt a fölsőbb rétegekből kerülnek ki, ekképp jobban kötődnek a politikai arénához, részben azért, mert a korrupciótól ennyire áthatott társadalomban a későbbi karrier csaknem elengedhetetlen föltétele a politikai kapcsolatrendszer. a legtöbb politikai frakció jelen van az egyetemeken, így némely diákok (más rétegeknél jóval nagyobb arányban) tagjai a két nagy politikai pártnak, a b.n.p.-nek és az awami ligának, amelyet a katonai segítséggel hatalomra került ideiglenes kormány januári színrelépésekor eltiltottak a politikai tevékenységtől. mindkét párt vezetését és pénzügyeit megtépázta a korrupcióellenes tisztogatás és a tömeges letartóztatások (több, mint 100’000 fő) az utóbbi hónapokban, ezért aztán mind a két pártnak érdekében áll a helyzet destabilizálódása, hogy nyomást gyakorolhassanak a kormányra. a szükségállapot kihirdetéséig az ellenzéki awami liga igyekezett állandó demonstrációkkal helyzetbe kerülni; ez amúgy is a bengáli politikában hagyományosnak számító taktika. a korábbi katonai kormányokat rendre a diákok agitációjával kezdődött mozgalmak döntötték meg.

 

ám az elégedetlenség nem csak a diákokra jellemző. a most már nyilvánvalóan a múlt évi politikai haddelhadd dél-ázsiára gyakorolt destabilizáló hatása miatt aggódó nemzetközi-nyugati gyökerű erők (eu, ensz, valutaalap, usa, stb.) nyomására hivatalba lépő ideiglenes kormány követte a nemzetközi valutaalap javasolta politikát, és csakazértis privatizálta a csittagongi kikötőket és a jutaföldolgozó ipart. az ásványkincsek fölszíni bányászatát is meg akarják nyitni a nyugati társaságok előtt. ráadásul az országban a lázadás kezdete előtti hetekben áradás pusztított, milliók váltak hajléktalanná, és járványok ülik torukat. nem meglepő tehát, hogy a szegény sorsú proletárok a diákmozgalom mellé állnak saját eszközeikkel: fosztogatás útján juthatnak hozzá sürgősen kellő javakhoz, és megtámadják azt a rendőrséget és hadsereget, amely munkahelyeiken és otthonaikban brutális “rendet” tart.

 

a nagyszabású tavalyi textilmunkás-lázadás óta a gyárosok még mindig nem váltották valóra jobb munkakörülményekre és magasabb bérekre (illetve bizonyos iparágakban, mint a készruha-szektorban a minimálbér megállapítására) tett ígéreteiket. a sztrájkok fokozatosan teret nyertek újra az ideiglenes kormány januári hatalomátvétele óta. rengeteg jutaüzemi munkást kirúgnak a jutaföldolgozók privatizációjának keretében, akiknek azért is kaparniuk kell, hogy megkapják az utóbbi hónapok elmaradt bérét. az alapvető létfönntartási termékek árának viharos gyors emelkedése – amely főleg a beszállítók általi fölhalmozással gerjesztett hiányokból ered – újabb és újabb darabokat harap le a világ amúgy is legrosszabbul fizetett munkásainak béréből.

 

Szept. 16.

 

a dhakai exportföldolgozó zónában szept. 15-én leállt a termelés, a munkások és a rendőrök közti összecsapásokban legalább százan megsérültek. a harc akkor tört ki, amikor a zsaruk bottal estek neki a textilmunkásoknak, akik azon háborogtak, hogy meg nem erősített hírek szerint egyiküket megölték, mert ellopott egy mobiltelefon-készletet. reggel hétkor néhány száz, a featherlite ltd.nek dolgozó munkás a dhakai exportföldolgozó helyi részlege elé vonult, hogy a társuk testének kiadását követeljék. a törvény őrei nem engedték be őket, ezután továbbmentek, az úton csatlakozott hozzájuk sok munkás a többi gyárból. a rendőrök őket is megbotozták.

 

válaszul a tüntetők egy csomó gyárat megrongáltak, a szóbanforgó ipartelepen belül és kívül is. elbarikádozták a közeli nabinagar-kaliakoir utat, szétvertek 7-8 járgányt, megbénították a forgalmat. (az a-one, a hoplun, a lenny fashions ltd. és az actor ltd. gyárairól tudjuk, hogy megrongálták.)

 

az oda-vissza kergetőzés órákig eltartott. a fakabátok tomfával még 40 prolit megsebesítettek, tízen közülük is megsérültek. vagy 35 könnygázgránátot kilőttek, hogy elkergessék a fosztogató tömeget, végül csak kettőt tartóztattak le közülük.

 

az útiblokád és az utcai harcok miatt a legtöbb textilipari munkás nem is tudott munkába állni, így a legtöbb gyárban nem volt termelés: az ipartelep 88 gyárából csak 17 mert és tudott kinyitni. a featherlite-nál csütörtök (szept. 13.) délután kezdődött a forrongás, miután elterjedt a híre, hogy egy mobiltelefon ellopása miatt megölték, aztán elrejtették egyik kollégájukat, helalt. mivel estig nem derült ki, hol van helal, a prolik elkezdték szétverni a gyár épületét. mivel a rendőrök mindenről tudtak, gyorsan a helyszínre érkeztek, és uralták a helyzetet. átfésülték a gyárat a holttestet vagy bizonyítékot keresve, de hivatalos forrás szerint semmit nem találtak – a tiltakozók szerint azonban ráakadtak egy véres ingre. a rendőrségi szóvivő úgy nyilatkozott, hogy a helal meggyilkolásáról szóló híreknek nincs alapja, de “még nyomoznak utána (helal után)”. hatalmas rendőri készültséget irányítottak ezután a környékre, a disznók ashulia és savar részeken több helyen razziáztak.

 

tavaly a dhakai és környékbeli ruhaipari üzemekben kitört két hónapig tartó lázadásban közel 400 gyárat rongáltak meg. iparelemzők szerint ez volt az egyik oka, hogy lelassult a szektoron belüli növekedés.

 

Szept. 17.

lázongás a juta körül

 

khalishpur ipari övezet, khulna, dél-kelet-banglades: a “platina-jubileumi jutaüzemekben” sztrájkoló munkások szakszervezeti vezetőkre támadtak szept. 15-én, szombaton, azzal vádolva őket, hogy a munkáskövetelések ellen szövetkeztek a cégvezetéssel. (micsoda éleslátás!) a szept. 3-a óta sztrájkoló 5000 proli az alkalmi munkás kategóriába tartozik, és most állandó szerződést követel. némelyikük 25 évig a gyárban dolgozott, ám nemrég olyan föltételekkel vették csak vissza őket, hogy csak akkor kapnak fizetést, ha éppen van munka. a kirúgott és nyugdíjba küldött munkások is napi rendszerességű tüntetésbe kezdtek a gyárkapuknál, a bérhátralékok kifizetését követelve.

 

reggel konfliktus támadt a gyárkapuknál, és a szakszervezet tisztviselőit a rendőröknek kellett megvédeni a dühös sztrájkolóktól. utóbbiak egy csoportja ezután elment az üzemi szakszervezet titkárának házához, aki nem volt otthon – a dühödt munkások kifosztották a házat. visszaúton a szakszervezet elnökébe akadtak, akit kékre-zöldre vertek, hogy csak egy közeli házban talált menedéket. a zsaruk gyorsan megérkeztek, és két munkást letartóztattak.

 

a jelenlegi húzóágazat, a ruhagyártás előtt a juta volt a vezető ipar az országban. a függetlenség elnyerése után a ’70-es években rozoga lábakon álló államosítás, korrupció és befektetéshiány jellemezte az ipart, amelyet még a rendszertelenül érkező energiaellátás is gátolt, ugyanis gyönge az ország áram-infrastruktúrája. a – többnyire a központi kormány okozta – pénzügyi gondok a nyersanyagáramlást is akadályozták, amikor a jutatermelő gazdák kifizetésére nem jut forrás.

 

a juta globális piaca nőtt az elmúlt években. természetes, biológiailag lebomló, környezetbarát termék, amit sok mindenre használnak: zsákvászon, kötél, madzag, csomagolóanyag, stb. a bengáli talajon kiváló minőségű juta terem, a földolgozóüzemeket viszont szándékosan lerohasztották és elhanyagolták. folytatódtak a tömeges elbocsátások, például 2002-ben adamdzsiban – ez valaha ázsia legnagyobb jutaföldolgozója volt. a világbank a további pénzügyi segélycsomagok föltételéül szabta a főbb iparágak további privatizációját, ezzel “megmentőket” hozva az illető szektorba.

 

 

Szept. 23.

 

Tejgaon, Dhaka; tegnap reggel újabb harcok bontakoztak ki a város ipari negyedében. mintegy 25’000 ruhagyári munkás vonult ki vadsztrájkot tartani, és megütközött a rendőrökkel, valamint a cégvezetés által fölbérelt izomagyakkal. több, mint 50-en sérültek meg, köztük zsaruk is – néhányan súlyosan.

 

a balhé 21-én, szombaton reggel kezdődött a nasa csoport gyárában. állítólag ez a “felelősebb” kizsákmányolók sorát gazdagítja, többek között szállít az angliai primarknak és az amerikai wal-martnak is. az itt dolgozó munkások két napja sztrájkoltak már, az elmaradt bérek kiperkálását követelték, jutalmakat és plusz szabadságot. mialatt a gyárkapunál tüntettek (a kormányzati tüntetés-tilalmat megszegve), a cégvezetés kizárta őket a létesítményből. ellentmondásos tudósítások vannak arról, mi történt ezután. az egyik szerint 3000 munkás úgy reagált a kizárásra, hogy átmentek a közeli sepal gyárba, segítségül hívni az ottani munkásokat. ezek állítólag nem akartak a nasa munkásait támogatva kivonulni, így hát a két gyár munkásai összeverekedtek. későbbi jelentések arról szólnak, hogy a hirig a nasások és a főnökség pénzelte verőlegények között zajlott. azt is megemlíti, hogy a sepal gyáriak eleinte nem, de később csatlakoztak a nasa sztrájkolóihoz – csakúgy, mint ama sok más gyár rabjai, akikkel együtt 25’000-re nőtt a létszám. midőn a fölbérelt keményfiúk és a rendőrök és katonák százai egyesítették erőiket, a nagy terület egyetélen összefüggő csatatérré vált. vagy húsz gyárat megrongáltak, buszokat gyújtottak föl, eltorlaszolták az utakat – egyszóval kitört a proletárerőszak, és pusztult, ami minket pusztít. kora délutánra elhalt a csata…

 

a kifizetetlen bértartozások és brutális munkakörülmények mindennaposak a bengáli munkások számára. sztrájkoló a médiában: a burzsuj embertelen körülmények között kényszerítette őket dolgozni. kemény levonások, ha bárkit is munkaidőben pihenésen kaptak. minden kisebb hibáért verés “jár”.

 

burzsujék időközben megint visszanyúlnak az ismerős formulához: részben a “szomszédos” indiaiakkal szembeni regionális előítéletekre játszva tagadják a fölháborodás “jogosságát”, a “bajt” pedig a “kívülállók” “keverték”: “nem munkások tették: ez helyi és nemzetközi résztvevők összeesküvése lehet”, mondta nevetve szervezetük elnöke. szerintünk is “vicces”.

 

az ideiglenes kormány nyugati tőkés támogatóinak nem fog tetszeni, hogy pesztráltjuk nem képes kordában tartani az osztályharcot, ami mostanában föllángolni látszik, különösképpen a készruha-szektorban. tavaly csupán ezen iparág exportja kilencmilliárd dollárt hozott, azaz a teljes exportjövedelem háromnegyedét.

 

áttekintés

 

a térségben egyre mélyül a gazdasági-politikai-társadalmi válság. ha volt még valakinek olyan illúziója, hogy az <<ideiglenes kormány szembeszáll a korrupt gonoszokkal, és “megvédi” a “kisembert”>> című bohózat sikeres lesz, mostanra végleg eloszlott. a nyomornegyedek lakóinak tömeges kiebrudalása nyomán ezrek váltak hajléktalanná. újabb sokezernyi engedély nélküli riksásnak elvették a járgányát, és elűzték az utcákról. (a riksázás gyakran az egyetlen megélhetési lehetősége a faluról városba költöző nincstelen munkásoknak.) már a (kis)polgárság is érzi a meredek inflációt.

 

a “gyors akcióegység” nevű, lázadások ellen szakosodott paramilitáris szervezet sokakat lelőtt, és szintén sokan haltak meg a rendőrségi fogdákban is.

 

hogy a proletármozgalommal szemben a burzsujok csak a nyers erőszakot tudják alkalmazni (még az európában oly’ megszokott szakszervezetek sem igen vannak jelen a porondon, hogy “közvetítsenek”, nem beszélve egyéb demokratikus klisékről), az önszerveződő, direkt osztályharcot teszi magától értetődővé, amelynek hátára a politikai pártok és a szakszervezetek lélekszakadva igyekeznek fölkapaszkodni. ez azért nem azt jelenti, hogy a szakszervezetek semmilyen befolyással nem rendelkeznek: a munkások mozdulnak a szakszervezet fölhívására is, amikor a bértárgyalásokra próbálnak nyomást gyakorolni. ám legtöbbjük totális nyomorban tengetett léte meghaladottá teszi a formális közvetítést. ugyan a munkások általában nem ellenzik a szakszervezeti úton kicsikarható engedményeket (bár ezek a ruhagyártásban igen csekélyek voltak, s még nyomorúságosabbak a jutaüzemek esetében), ebben a helyzetben a szakszervezetek sem tesznek mást, mint futnak az események után.

 

a juta-ipari szakszervezeti vezetők megtámadása azt jelzi, életbe lép a proletárok gyakorlati kritikája a harcunkat uralni és befogni kívánók ellen. az osztályharc idézte elő azt a helyzetet is, amelyben a szükségállapotot látta “megoldásnak” a hadsereg, és most visszatér, még erősebben és határozottabban.

 

a ruhagyári munkások körében tapasztalható, hosszan és élénken lobogó, eltökélt (militáns) harag látszatra megtorpanásra késztette a kormányt és a tulajdonos polgárokat, mielőtt döntő ütközetet kezdeményeznének a döntő többségükben (90%) nőnemű proletárok ellenében. a prolicsaládok reálbére a száguldó inflációban a béka segge alá kúszik, ha nem lejjebb – eddig sem mindig volt elegendő a túléléshez.

 

bangladesben a közelmúltban egyik részkonfliktust sem sikerült megoldani. figyelembe véve a résztvevőket, nincs sok választás. fölkelés, véres megtorlás, ki tudhatja? kérdés az is, mi van például a szomszédos india (vagy pakisztán, stb.) munkásosztályával: vajon tétlenül nézi-e osztálytestvéreinek harcát és elszigeteltség miatti várható kudarcát, vagy…?

 

Címkék: hírek infók

A bejegyzés trackback címe:

https://avant-garde.blog.hu/api/trackback/id/tr24199259

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása